BIOrę – marka stworzona przez Matkę Naturę

Wstyd im. Za działania dzisiejszego społeczeństwa i sytuację w jakiej znalazło się obecnie środowisko naturalne. Założyciele sklepu BIOrę zakasali rękawy i obserwując zagraniczne rynki sami stworzyli markę, która stawia na dystrybucję produktów eko i zero waste.

Czasem trzeba rozejrzeć się dookoła, by zrozumieć problemy dzisiejszego społeczeństwa. Zainteresowanie ideą zero/less waste wciąż rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na miejsca, gdzie skład i jakość są niezwykle ważne. W myśl tej idei, w roku 2017, powstał pierwszy sklep BIOrę, który stawia na dystrybucję dóbr na wagę. Jak wspomina założycielka, klienci coraz częściej postrzegają działania proekologiczne jako rozsądne. Widzą w nich również dodatkowy profit, ponieważ kupują dokładnie tyle, ile potrzebują.  W asortymencie sklepu znajdziecie więc zdrową żywność, artykuły gospodarstwa domowego, produkty służące do higieny a nawet kosmetyki i akcesoria kuchenne.

Ilość? Jakość!

Niejednokrotnie okazało się, że (wbrew pozorom) postawienie na lepsze produkty daje wymierne efekty ekonomiczne, ponieważ zainwestowane pieniądze rozkładają się w czasie. Produkty wysokiej jakości służy nam latami, a dodatkowo przyczyniają się do ochrony środowiska. Generują mniej odpadów. – Co z osobami, które nie dostrzegają problemu? – zapytałam założycielkę. – Każdy z nas wie, że wpływ na zdrowie ma niewątpliwie jakość pożywienia. My zaś jesteśmy uzależnieni od zasobów naturalnych, które nie będą zdrowo funkcjonować na chorej planecie. Dla przykładu: niedawno z przerażeniem patrzyliśmy na Chińczyków chodzących w maskach po ulicach swoich miast. Dzisiaj w Polsce sami zakładamy maski antysmogowe. – odpowiada Małgorzata Staniszewska.

Zacznij od siebie

Zapytaliśmy Gosię o kilka porad dla początkujących adeptów świata natury. Warto zacząć od małych kroków i budować dobre nawyki. Grunt to nie zrazić się już na początku. Co w takim razie możemy zrobić? To proste: szukać dostępnych zamienników wykorzystujących odnawialne surowce. Spójrzcie na nasze zdjęcia i zainspirujcie się do codziennych aktywności.

Bambus

Poranek. Idziesz do łazienki w celu porannej toalety i chwytasz swoją plastikową szczoteczkę do zębów. Moment. Czy wiesz, że wszystkie plastikowe szczoteczki, jakie kiedykokolwiek zostały wyprodukowane, nadal gdzieś leżą na naszej planecie? Jeżeli w roku jedna osoba potrafi zużyć jej 4 sztuki, w ciągu 10 lat daje to 40 plastikowych odpadów. A gdy mówimy o milionach osób mieszkających na Ziemi, wychodzi niewyobrażalna suma śmieci, które nigdy tak naprawdę się nie rozłożą. Rozwiązanie? Bambusowa szczoteczka do zębów. Rączka wykonana jest z bambusa a włosie pozbawione jest BPA. Po zużyciu szczoteczki odcinamy włosie, a rączkę możemy użyć ponownie – na przykład jako podpórka do roślin domowych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Szkło

Inne alternatywy dla plastiku? Szkło, które możemy wykorzystać do noszenia wody. Butelki wykonane są z lekkiego i wytrzymałego szkła boro-krzemowego, dzięki czemu nie odczujesz ich ciężaru w torbie. Silikonowy korek szczelnie trzyma wodę w środku, butelkę możesz myć w zmywarce, a każda taka butelka objęta jest dożywotnią gwarancją producenta. Możesz również postawić na butelkę stalową. Posłuży nie tylko przez wiele lat, ale również świetnie utrzyma odpowiednią temperaturę napojów – zarówno zimną, jak i ciepłą.

Materiał

Niezbędniki przy zakupach spożywczych? Materiałowe torby i woreczki! Bez problemy znajdziemy na polskim rynku takie, które zostały uszyte z bawełny bądź lnu. Świetne do pakowania chleba z piekarni, owoców i warzyw w sklepie, a przede wszystkim całej masy produktów na wagę. Gdy już kupicie swoje produkty nie zapomnijcie ich spakować. Ciekawą nowością na rynku są woskowijki. To nic innego, jak materiał nasączony woskiem i olejkami, który posłuży do wielokrotnego pakowania żywności na wynos.

Metal i drewno

Stalowe maszynki na żyletki wracają do łask. Zalety? Jedynym odpadem są żyletki. Są bardzo bezpieczne i delikatne dla naszej skóry, a do tego taka żyletka może być z nami dekadami. Może warto powrócić więc do praktyk sprzed lat? Zanim jednak to zrobimy chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o szczoteczkach do mycia naczyń z drewna bukowego, włókna agawy i metalowych części. Przedmiot posiada wymienne główki, a do tego wytrzyma o wiele, wiele dłużej niż jakiekolwiek inne akcesoria do mycia naczyń. My to szanujemy.

Zachęcamy też do wspólnego szanowania planety. To proste nawyki, które sprawią, że przyczynimy się do zredukowania ilości odpadów. Już czas, by docenić to, że spotkał nas ogromny przywilej życia w tak pięknym miejscu.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Malwina Wachulec

Scenografia: Julia Sidorowicz

Kategorie
Ekologia / Natura / Świadomość
Udostępnij