Bądź twórcą w swoim otoczeniu – domowe środki czystości

Zdrowe odżywianie i postawa zero waste prowadzą do ciągłych poszukiwań nowych rozwiązań i polepszania jakości nie tylko naszego życia, ale również planety. Jednym z bardzo ważnych aspektów są środki czystości, których używamy w naszym domu. Czy wiecie, że niewielkim nakładem pracy możecie je zrobić sami?

Używane przez nas artykuły gospodarstwa domowego powinny iść w parze z proekologicznym podejściem do życia. Jak obecnie wygląda rynek? W sklepach ciężko znaleźć dobre produkty, które nie są toksyczne, a szklane, z pozoru bezpieczne opakowania nie nadają się do przetworzenia. Można jednak zrobić je samodzielnie.

Czystość z natury

Na początek wykorzystaj proste składniki, które prawdopodobnie masz już w domu. Ocet to na przykład najlepszy odkamieniacz do czajnika. Wlej ocet, tak żeby przykryć dno i odstaw na około 20-30 minut. Po tym czasie wylej ocet i przepłucz czajnik. Gotowe. Jeśli bezpośrednio po czyszczeniu masz ochotę na herbatę, wylej pierwszy zagotowany wrzątek, ponieważ prawdopodobnie wyczujesz w nim smak octu. Poniżej przygotowałam więcej prostych przepisów na domowe środki czystości.

Naturalny płyn do szyb

Składniki: 50% octu, 50% wody

To najlepsze proporcje do mycia szyb i luster. Zapach octu może wydawać się intensywny, ale szybko wietrzeje. Ten sam płyn sprawdzi się też do mycia kafelków i odkamieniania armatury. Można nasączyć nim watę/szmatkę i przyłożyć do kranu.

Pasta z sody oczyszczonej

Składniki: 3 łyżeczki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki wody

Stopniowo dodajemy wodę do sody. Dokładnie mieszamy żeby uzyskać konsystencję pasty. Świetnie nada się do czyszczenia fug, zlewu, piekarnika, osadu po kawie i herbacie na kubkach i łyżeczkach.

Płyn odtłuszczający

Składniki: 50% płynu do naczyń, 50% octu

Powyższa mieszanka poradzi sobie z tłustą powierzchnią. Spryskaj ją i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie pozostałości tłuszczu łatwo zmyjesz.

To tylko kilka prostych sposobów na domowe środki czystości – jest ich znacznie więcej. Co jeszcze możesz zrobić? Jeśli masz ochotę, to dodaj do mieszanek olejek eteryczny, by zapach był przyjemniejszy. W zależności od zapotrzebowania, możesz przygotować niewielką ilość detergentu i wykorzystywać go na bieżąco. Jeśli jednak użyjesz szklenego opakowania, może posłużyć ci do kilku tygodni. Warto zapisać sobie datę przygotowania i starać się wykorzystać produkt w ciągu dwóch miesięcy. Faktycznie, naturalne produkty mogą nie być tak skuteczne, jak silne środki chemiczne. Są jednak dla nas o wiele zdrowsze. Pamiętajmy o tym.

Słowa: Daria Rogowska/www.ekocentryczka.pl

Zdjęcia: Daria Rogowska

Kategorie
DIY / Ekologia / Świadomość
Udostępnij