Autonarracje – w jaki sposób opowiadamy sobie o sobie

Pojęcie autonarracji może brzmieć enigmatycznie, tym bardziej jednak budzi naszą ciekawość. Przynajmniej we mnie wywołuje uczucie, które staje się impulsem do pochłonięcia definicji tej formuły, do zawieszenia jej w przestrzeni moich myśli. Obchodzę ją do okoła, przyglądam się. Kto pomoże mi zrozumieć, gdzie się zaczyna i jak ją pisać? W składaniu słów jestem ponoć niezła, ale tworzenie opowieści o sobie czasami pozbawia liter, znaków i przecinków, pozostawiając kartkę z trzema kropkami … 

Skąd autonarracja wzięła się w moim słowniku?

Trafiłam na nią przypadkiem, przyglądając się wydarzeniom, na które zapraszają mnie znajomi. Autonarracje – w jaki sposób opowiadamy sobie o sobie, to warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Fundamenty, które od kilku lat działa w Białymstoku, tworząc otwartą przestrzeń artystyczną dla twórców szukających spotkania, miejsca, w którym może wydarzać się sztuka. W tym roku, organizatorzy postanowili zrobić krok do przodu i rozszerzyć swoją działalność o wydarzenia na około festiwalowe. 

Jednym z takich wydarzeń będą właśnie Autonarracje, które poprowadzi reżyserka i coach artystów, Weronika Maria Kuśmider. Działaczka i obserwatorka angażująca się w poszukiwanie nowych narracji i języków, w których można opowiadać nie tylko o sobie, ale o swojej sztuce czy środowisku artystycznym, wolnym od skostniałych, ograniczających form, a wypełnionym swobodną myślą, szacunkiem i kreatywnością. 

Jednym z przystanków, na drodze owych poszukiwań, stały się Autonarracje. Co można o nich powiedzieć? Że są to opowieści, które budujemy dookoła siebie, o sobie. Są jak stale opowiadająca się historia, zmieniająca się razem z nami. Autonarracje odbijają nasz sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości – mówią nam więc całkiem dużo o tym, jak widzimy siebie.

Autonarracja pozwala nam opowiadać sobie i innym o tym, jacy jesteśmy albo jacy się stajemy. Dzięki temu, możemy być w stałym kontakcie ze sobą, swoim ciałem i myślami. Dzięki autonarracjom pojawiamy się również w przestrzeni zewnętrznej  w świadomości innych ludzi, w sztuce. Świadome tworzenie autonarracji jest jak kompas. Pozwala nam wybierać ścieżki i drogi, możemy improwizować, wiedząc gdzie leży nasz fundament. Dzięki temu, posiadamy przejrzysty obraz tego dokąd chcemy i możemy zmierzać. Mamy wpływ na to, jak możemy istnieć w świadomości innego ~ mówi Weronika. 

Może skoro trafiliście na ten artykuł, okręcony wokół opowieści o sobie, warto odczytać to jako wskazówkę na mapie? Jeśli chcielibyście sięgnąć po ten kompas, możecie wejście na stronę wydarzenia (link znajdziecie poniżej) i dołączyć do podróży. W najbliższy czwartek, 3.06.2021, o 19:00 odbędzie się webinar z udziałem Weroniki, gdzie opowie więcej o drodze, do której zaprosi uczestników swoich warsztatów. Ja, nomadka, poszukująca dusza, gorąco zachęcam – spotkajmy się we wspólnym punkcie i wyruszmy w drogę, każdy w swoim rytmie, sprawdźmy dokąd zaprowadzi nas nasza własna opowieść. 

 

Słowa: Weronika Zajkowska 

Zdjęcie: Magdalena Franczuk

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/485356575918747

Kategorie
Okoliczności / Warsztaty
Udostępnij