„Asteroid i półkotapczan”. Publikacja lawirująca o polskim wzornictwie

Już od 11 marca nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się wyjątkowa publikacja, która wprowadzi Was w świat historii i okoliczności powstawania mebli, szkła, ceramiki, ale również przybliży sylwetki licznych projektantów i rzemieślników. „Asteroid i półkotapczan”, to z jednej strony książka dla każdego, kto chociaż trochę zainteresowany jest powojennym designem, a z drugiej bardzo kompletny przewodnik dla zbieraczy i kolekcjonerów. Sprawdziliśmy i dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Przyznajemy, to czysta przyjemność móc być patronem takiej publikacji. Na ponad 400 stronach, w środku wielobarwnej okładki znajdziecie świat pełen opowieści o twórcach i miejscach, które odpowiedzą Wam na liczne pytania. Jak żyło się w czasach, gdy na półkach brakowało wszystkiego? Jak wyglądały mieszkania w ubogich czasach PRL-u? Sami wspominamy lata, w których nie do końca byliśmy pewni czy jesteśmy jeszcze u siebie w mieszkaniu czy może u znajomych, z niemalże identyczną meblościanką okalaną wazonikami.

Wraz z tą publikacją i Katarzyną Jasiołek chemy powiedzieć stop niewiedzy. Popularność wzornictwa przybiera na sile, to fakt, ale czy wiemy właściwie w jakich okolicznościach ono powstawało? Szkło, tkaniny, ceramika i kultowa meblościanka – kto je tworzył, gdy na sklepowych półkach nie było niczego?

Jak o książce wypowiada się Prof. Czesława Frejlich?

Jeśli jesteście miłośnikami polskiego wzornictwa, jeśli uwiódł was dizajn PRL-u, ta książka jest lekturą obowiązkową. Poznacie nie tylko dizajnerów i ich prace, ale również warunki, w których rodziło się w naszym kraju wzornictwo przemysłowe. Autorka, opisując instytucje, fabryki, technologie czy sposób sprzedaży, odwołuje się do pamięci samych projektantów i do wspomnień ich najbliższych. Ta osobista perspektywa uświadamia, jak trudno było wdrożyć wzór, ale również daje wyobrażenie o determinacji projektantów. W czasach, kiedy rządził wytwórca, a nabywca nie miał nic do powiedzenia, powstawały wyroby, które dla współczesnych są atrakcyjne. Świadczą o tym wznowienia i pokaźny ruch kolekcjonerski.

O autorce:

Katarzyna Jasiołek – absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pisała o nowych technologiach do „Komputer Świata” i na potrzeby innych projektów RASP, a wcześniej także o mediach i o technologii od strony biznesowej. Obecnie regularnie publikuje w magazynie branżowym „Szkło i Ceramika”, pisuje katalogi, których tematyką jest design i wzornictwo. Prowadzi blog Heliotrop (heliotropvintage.pl) o wydarzeniach związanych z wzornictwem, architekturą, fotografią, modą, a także pod marką bloga – podcast, do którego zaprasza twórców, rzemieślników, kolekcjonerów i inne osoby, związane z designem. Pisze książki o wzornictwie. Dla Marginesów przygotowuje dwie biografie: Hanny Lachert – projektantki kultowych dziś mebli, w tym krzeseł „Muszelka”, i Danuty Duszniak – projektantki ceramiki i serwisów projektowanych do dziś.

Słowa: Redakcja, wyd. Marginesy

Zdjęcia: mat. wyd. Marginesy / Przybyszewska, Zych

Kategorie
Projektowanie / Rzeczy / Rzemiosło
Udostępnij