Arena Design 2020, czyli śpiesz się powoli

Gwałtowne tempo zmian społecznych, przemysłowa nadprodukcja, rewolucja technologiczna spowodowały, że żyjemy w kulturze uzależnionej od prędkości, osiągania maksymalnej efektywności i zatopionej w nadmiarze. Konsumujemy i wyrzucamy. Eksploatujemy świat, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich działań. W obliczu katastrofy ekologicznej ARENA DESIGN 2020 zaproponowała, by rozpocząć dyskusję nad ideą slowness – piszą organizatorzy poznańskich targów wzornictwa.

Pod hasłem „slowness”, które obrano za motyw przewodni tegorocznej edycji Areny Design, kryje się współczesne odczytanie łacińskiej sentencji: festina lente. Można jednak odnieść wrażenie, że wyhamowanie, spowolnienie i niespieszność to wróg ekonomicznego rozwoju. Trudno być nowoczesnym, nie nadążając za trendami i potrzebami dnia dzisiejszego. Młodzi designerzy wydają się temu przeczyć. Poszukując innowacyjnych rozwiązań oraz stawiając nie na ilość, lecz jakość, kreują przedmioty codziennego użytku, które służyć nam mogą przez lata, kultywują tradycje lokalnego rzemiosła i wyrażają troskę o środowisko.

Zaprezentowane w Poznaniu świeczniki, wazony i lampy warszawskiego studia UAU Project (Justyna Fałdzińska, Miłosz Dąbrowski) powstały w technice druku 3D. Obiekty te wykonano z bioplastików pochodzenia roślinnego, a także tworzyw sztucznych, odzyskanych na drodze recyklingu. Poprzez zastosowanie w produkcji technologii przyrostowej, ilość odpadów spada niemal do zera. Koncepcję „zero waste” zgłębia również ekspozycja Agaty Nowotny „Zasoby 2. Slow Materials”, na której ukazano m.in. proces tworzenia filcu z butelek PET.

Łódzka pracownia tkacka Tartaruga Studio (Wiktoria Podolec, Jadzia Lenart) tworzy kilimy i tkaniny dekoracyjne, przy powstawaniu których dbano nie tylko o ekologię (wełna pochodzi z recyklingu lub zrównoważonych hodowli owiec), lecz także o prawa pracowników. Dwa procent dochodu ze sprzedaży każdego produktu przekazywane jest bowiem na kapitał społeczny. Tartaruga znaczy “żółw”. Żółw jest powolny, ale za to długowieczny i wyjątkowy. Dokładnie taki jak tkaniny, które powstają w pracowni Tartaruga – tłumaczą projektantki.

Arena Design 2020 dowodzi, że współczesne wzornictwo – bardziej niż kiedykolwiek – kładzie większy nacisk na proces kreacji aniżeli na końcowy efekt. To w akcie tworzenia urzeczywistniają się idee redukcji odpadów, wykorzystywania materiałów odnawialnych czy lokalności. „Slowness” skłania nas – odbiorców designu – do niespiesznej refleksji nad tym, jak powstają rzeczy z naszego najbliższego otoczenia.

Słowa i zdjęcia: Wojciech Delikta

Kategorie
Miasto / Okoliczności / Rzemiosło
Udostępnij