Apetyt na sztukę: wystawa Galerii YES

Galeria YES od wielu lat w grudniu prezentuje wystawy poświęcone rodzinnej biżuterii. Tegoroczna wystawa skupiona jest na tematyce stołu. Pojawią się pamiątki rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie, opowiadające ludzkie historie oraz mające sentymentalne znaczenie dla jej właścicieli. Wernisaż odbędzie się już jutro o godzinie 19, w Galerii YES przy ulicy Paderewskiego 7, w Poznaniu. Samą wystawę można odwiedzać do 4 stycznia.

Biżuteria stołu to dosyć szerokie hasło przewodnie, inspirowane świątecznym czasem pełnym wspólnych posiłków. Podobnie jak w domu spotykamy się wokół potrwa, tak w Galerii YES czeka nas spotkanie z twórcami, sztuką, obyczajami i historią. Wyjątkowo ważną inspiracją są Artyści i ich prace oraz zbiory Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, a także Galerii Sztuki w Legnicy.

Co kryje się pod tajemniczym hasłem biżuterii stołu? To głównie obiekty współczesne, ale też takie, które odsyłają do sentymentów przeszłości. Zbliżymy się do prac takich twórców jak: Andrzej Boss, Andrzej Mroziński, Jacek Byczewski, Jacek Baron, Kamilla Rohn, Marcin Gronkowski, Mariusz Pajączkowski, Marcin Tymiński, Piotr Przasnyski, Arek Wolski, Marcin Bogusław, Sergiusz Kuchczyński, Marta Bogusz, Eugeniusz Gowkielewicz, Teresa Lewoc, Heike Walk, Sławomir Fijałkowski, Mieczysław Gryza, Grzegorz Błażko, Izabela Kędzior, Lucyna i Marek Nieniewscy, Chocokate, Zofia i Witold Kozubscy, Magdalena i Tomasz Stajszczak. Ich projekty unikatowych naczyń i sztućców, a także obiekty związane z tematyką stołu i kulinariów uzupełniają się z pamiątkowymi srebrami stołowymi wspominające artystów złotników, zrzeszonych w powojennych spółdzielniach artystycznych ORNO, Imago Artis i Rytosztuce. Wśród zgromadzonych prac zobaczyć można projektowe premiery, obiekty konkursowe lub klasyki prezentowane na wielu wystawach. Kilka z nich miało swój debiut na ważnej wystawie o podobnej tematyce “Srebra stołowe i nie tylko” zorganizowanej w Galerii Sztuki w Legnicy w 1996 roku.

Nadchodząca wystawa to nie tylko techniki złotnicze, ale również naczynia z porcelany Marzeny Wolińskiej i pater ze szkła Bogumiły Jung. Pojawią się też przedmioty o wyjątkowym przeznaczeniu, jak filiżanka Jakuba Garstkiewicza zaprojektowana na 100-lecie Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Prace Michała Ciszaka, które łączą w sobie elementy biżuterii i zastawy, bazują na osobistych emocjach i przywołują sentymentalne wątki z przeszłości. Stół, zastawa, biżuteria i kulinaria to tylko iskra do rozpoczęcia artystycznej dyskusji nad wieloma zaskakującymi wątkami. 

Źródło: Galeria YES

Zdjęcia: Galeria YES, Alicja Iwańska

Kategorie
Okoliczności / Projektowanie / Sztuka
Udostępnij