Anka Nahumko – odpowiedzialność projektowania

We wrześniu obroniła dyplom w Pracowni Wydawnictw na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplomem jest książka o etyce w zawodzie projektanta i o świadomym projektowaniu. Anka Nahumko porusza ważny temat, wykorzystania projektów graficznych w komercyjnej reklamie i marketingu. Jak graficy przyczyniają się do napędzania machiny konsumpcjonizmu?

Książka została zainspirowana manifestem First Things First postulującym, aby twórcy zwracali uwagę na etyczne aspekty wykonywanych projektów. Anka zebrała w swojej pracy dyplomowej Odpowiedzialne projektowanie graficzne dzieła 32 projektantów i projektantek z 13 krajów, którzy znaleźli się wśród sygnatariuszy tego manifestu. Grafiki uzupełnione są wywiadami po polsku i angielsku. Zebrane przykłady pokazują inne obszary projektowania graficznego i możliwość wykorzystania tych działań w pozytywny sposób. 

Absolwentka swoim dyplomem pragnie wypełnić lukę w literaturze przedmiotu, uwzględniając znaczenie społeczne grafiki. Pozycje dedykowane studentom i młodym grafikom eksponują przede wszystkim projekty reklamowe pod kątem ich estetyki, pomijając etyczną odpowiedzialność za nie. Minimalistyczny design dyplomowej książki daje wybrzmieć zamieszczonym pracom i wpisuje się w ideę świadomego projektowania, co nadaje jej potencjał do zainspirowania szerszego grona odbiorców do pochylenia się nad problemem. Dodatkowo, książka została jak dotąd wydrukowana tylko w 2 egzemplarzach, na ekologicznym papierze Munken, a cały projekt ma charakter wyłącznie dydaktyczny.

Słowa: Redakcja

Źródło: Anka Nahumko/ mat. prasowe

Zdjęcia: Anka Nahumko/ mat. prasowe

Kategorie
Projektowanie / Świadomość / Sztuka
Udostępnij