15. Łódź Design Festival – jeszcze #LEPIEJ

Łódź Design Festival to wydarzenie, w którym biorą udział projektanci i artyści z całego świata. Obecnie uważa się, że jest to jeden z najważniejszych festiwali związanych z projektowaniem i designem w Europie Środkowo-Wschodniej.  Znajdziemy tu wiele rodzajów twórczości – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę. Wszystko po to, by poprzez otwartość umysłu, zaangażowanie i pasję zmienić nasz świat i otoczenie na lepsze.

Design dla każdego

15. edycja Łódź Design Festival startuje już 14 maja pod hasłem LEPIEJ i potrwa do 23 maja, czyli aż 10 dni! Wstęp na większość wystaw jest bezpłatny. Dodatkowo wszystkie wydarzenia udostępniane będą online bez dodatkowych opłat czy rejestracji.

Pierwsze dni Festiwalu wypełnione będą serią wykładów i debat, podczas których zaproszeni specjaliści porozmawiają o innowacji w projektowaniu i urządzaniu przestrzeni mieszkalnych tak, by spełniały oczekiwania w czasach, gdy nasze domy stają się biurem, szkołą, a nawet centrum fitness czy siłownią. Prezentacje i dyskusje będą dostępne w formie transmisji online. W ten sposób przygotowane zostanie m.in. piątkowe otwarcie, oraz gala wręczenia nagród w konkursie Make Me!, a także sobotnie wydarzenia z udziałem przedstawicieli Rady Ekspertów plebiscytu Must Have, czy niedzielny blok dyskusyjny prowadzony przez Filipa Springera – ARCHIBLOK.

Niech wygra najlepszy

10 wystaw tegorocznej edycji umieszczone zostanie w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych na terenie centrum Łodzi. Wszystkich zainteresowanych wyróżnionymi pracami stworzonymi przez czołowych polskich projektantów zapraszamy do Manufaktury. To właśnie tam, na Rynku Włókniarek Łódzkich, drugi rok z rzędu stanie wystawa tegorocznej edycji plebiscytu Must Have.

W specjalnie zaaranżowanych pawilonach na terenie popularnego kompleksu OFF Piotrkowska będzie można zobaczyć najciekawsze projekty młodych twórców z całego świata. Na wystawie znajdziemy aż 26 prac, których autorzy w dniu rozpoczęcia festiwalu dowiedzą się, czy zapewniły im one nagrody Make Me! Design Awards. Łączna wartości przygotowanych nagród  wynosi 70 000 zł. 

Już po raz trzeci dzięki współpracy ŁDF z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi najzdolniejsi polscy ilustratorzy podejmą próbę przedstawienia w formie projektów graficznych słów i zwrotów funkcjonujących w mowie łódzkiej. Celem projektu jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. W Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do „łodzianizmów”, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej.  

Dla każdego coś dobrego 

Na dziedzińcu Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 zobaczyć będzie można trzy oryginalne ekspozyje.

Pierwsza z nich – Dom Polski. Elementarz dizajnu – multidyscyplinarna prezentacja polskiego wzornictwa przemysłowego, inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej.

Kolejna, to Young Design 2020 – młodzi projektanci wczoraj i dziś, czyli ekspozycję zwycięskich projektów organizowanego przez IWP konkursu Young Design oraz projekty wybranych laureatów i finalistów z poprzednich 12 edycji, w tym ich najważniejsze projekty wdrożone do produkcji.

Trzecią ekspozycję stanowic będzie Laboratorium Współczesności – eksperymentalne projekty odnoszące się do wyzwań nowej, popandemicznej rzeczywistości, przygotowane przez studentów School of Form pod kierownictwem dr Joanny Jo Jurgi. 

Celem projektu jest przedstawienie punktu widzenia młodych projektantów na wyzwania współczesności – zarówno natury ekologicznej, jak i odnoszące się do konsumpcjonizmu, wyczerpujących się zasobów energii, nadchodzącego kryzysu ekonomicznego czy pandemii zaburzeń psychicznych.

Będzie można zobaczyć również ciekawą i nietypową wystawę pod nazwą „W jaskini”. Nietypowość polega na pokazaniu niedokończonych prac rzemieślników ze Stowarzyszenia NÓW Nowe Rzemiosło. Niektóre obiekty będą niekompletne, nad innymi twórcy pracowali w ostatnim czasie i przerwali tę pracę, by zaprezentować je na wystawie. Wszystkie zostały zatrzymane na jednym z etapów procesu twórczego. Nie wiadomo, jakie miały być. Ich skończona forma pozostaje tylko w sferze wyobrażeń i możliwości.

Listę wystaw uzupełni ekspozycja Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, prezentująca 50 logotypów i znaków graficznych łódzkich zakładów przemysłowych.

Eko rozwiązania 

Istotnym uzupełnieniem tegorocznego Festiwalu będzie kontynuacja działań poprawiających jakość i funkcjonalność przestrzeni publicznych. Łódzkie dziedzictwo industrialne wiąże się z występowaniem wielu zbiorników wodnych  rozlokowanych na terenach byłych fabryk, dlatego w ramach festiwalu na wybranych zbiornikach powstaną hydrofitowe wyspy wspomagające oczyszczanie wody. Celem tego projektu jest edukacja ekologiczna i uświadamianie procesów mających wpływ na jakość wody w mieście, m.in. za pomocą warsztatów, które nauczą łodzian, jak konstruować takie wyspy we własnym zakresie.

Wspierajmy lokalne  gastro, czyli #LEPIEJzeSmakiem

Akcja #LEPIEJzeSmakiem to projekt, którego celem jest wsparcie lokalnej gastronomii. Inicjatywa będzie realizowana w dwóch miejscach partnerskich – OFF Piotrkowska oraz w Manufakturze. Wszyscy chętni, którzy zrealizują zamówienie z dowozem do domu z restauracji biorącej udział w akcji i wykonają konkursowe zadanie, będą mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród związanych z designem. Szczegóły akcji i lista lokali znajdzie się na stronie lodzdesign.com.

Słowa: mat. pras./Redakcja

Zdjęcia: mat. pras. 

Kategorie
Okoliczności / Pandemia / Projektowanie / Sztuka
Udostępnij